160-lecie szkolnictwa w Burzynie oraz nadanie Zespołowi Szkół im. prof Jana Sajdaka

profsajdakBurmistrz Tuchowa, Dyrektor i Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół w Burzynie oraz Rada Rodziców zapraszają na Gminną Inaugurację Roku Szkolnego 2013/2014 połączoną z nadaniem Szkole Podstawowej i Publicznemu Gimnazjum w Burzynie imienia prof. Jana Sajdaka oraz oddaniem do użytku sali gimnastycznej. Uroczystość odbędzie się 7 września 2013r.

Program uroczystości:

godz. 10.00

Msza Św. i poświecenie sztandaru w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Burzynie

godz. 11.15

Przemarsz do budynku Zespołu Szkół w Burzynie

godz.11.45

Część oficjalna:

  • powitanie gości
  • wystąpienie Burzynie Tuchowa
  • poświęcenie sali gimnastycznej
  • uroczyste nadanie imienia i sztandaru
  • wystąpienia zaproszonych gości
  • program artystyczny

 

Prof. dr hab. Jan Sajdak (26.02.1882 – 22.04.1967)

Urodzony w Burzynie filolog klasyczny, wybitny bizantynolog, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu Poznańskiego, rektor UP, organizator tajnego nauczania w Ośrodku Tuchów w czasie II wojny światowej.

 

160-lecie szkolnictwa w Burzynie

janklowka

Janklówka

Historia szkolnictwa w Burzynie sięga roku 1853. Pierwsza placówka znajdowała siię na pograniczu Burzyna i Bistuszowej.

Przez 21 lat była to szkoła trywialna (gminna). W 1920 szkołę przeniesiono do dawnej karczmy “Janklówki” w środku wsi. W tym też czasie placówka otrzymała status szkoły trzyklasowej z dwoma nauczycielami, a od 1937r. status szkoły powszechnej I-stopnia czteroklasowej.

W latach okupacji zorganizowano w Burzynie, w Elsowie, tajne nauczanie, bowiem członkowie Filareckiego Związku Elsów z Poznania i innych stron Polski znaleźli tu schronienie. Profesor Uniwersytetu Poznańskiego Jan Dobrowolski nawiązał kontakt z Okręgową Komisją Oświaty i Kultury, której przedstawicielem był profesor Jan Sajdak.

W latach 1945-52 szkoła burzyńska stała się sześcioklasową, a następnie siedmioklasową szkołą postawową z czterema nauczycielami. W 1958r. część klas (następnie wszystkie) przeniesiono z Janklówki do budynku podworskiego. W latach sześćdziesiątych placówka stała się ośmioklasową.

4 września 2004r. miało miejsce uroczyste otwarcie nowo wybudowanego budynku Szkoły Podstawowej w Burzynie. W 2005r. w tym samym budynku otwarto także gimnazjum.

Rok szkolny 2013/2014 będzie ważny w historii Zespołu Szkół w Burzynie. Placówka otrzyma patrona, którym będzie profesow Jan Sajdak.

Przy szkole zostanie także otwarta hala sportowa.

dworek

Budynek Podworski

zsburzyn

Nowy budynek ZS Burzyn

hala-burzyn

Hala Sportowa obok ZS Burzyn

Odpowiedz

Scroll To Top